Rady pre vodcov kurzu.



1. Najprv si sám preštuduj celú kapitolu. Ty sám musíš vedieť a pochopiť učebnú látku prv ,ako ju budeš učiť iných. Povzbuď skupinu, aby prešla materiálom už pred spoločným stretnutím.

2. Každá skupina má rôznu duchovnú úroveň. Budeš musieť odhadnúť úroveň svojej skupiny a podľ'a toho určiť správny postup. Pred stretnutím sa modli a pros Boha, aby ti ukázal, ako použiť tento materiál. Nezabudni na modlitbu na začiatku vyučovania. Odovzdaj Pánovi stretnutie a požiadaj ho o pomoc.

3. Materiál v tejto príručke bol zostavený tak, že najpry boli položené základy a potom na ne systematicky naväzujú príslušné pravdy. Preto je dôležité, aby si sa od materiálu príliš neodchyloval.

4. Tam, kde je to možné, uveď doplňujúce ilustrácie a aplikácie, ktoré vychádzajú z tvojej vlastnej skúsenosti. Ty poznáš miestne podmienky i to, čo je pre tvoju skupinu podstatné Celý čas buď" prístupný a citlivý na vedenie Ducha Svätého. Nekáž v skupine po celý čas, pretože pre členov skupiny je dôležité, aby sa aj oni podieľali na stretnutí. Povzbuď ich, aby sa zdieľali a diskutovali, ale nedovoľ, aby neustále rozprávali iba priebojnejší členovia skupiny. Ak je to možné, zapoj do diskusie aj utiahnutejších, aby všetci niečím prispeli. Maj pastierske srdce, bud citlivý voči ľuďom v skupine a vždy ich povzbudzuj.

6. Doporučuje sa, aby stretnutia trvali každý týždeň jeden a pol až dve hodiny. Pamätaj, že musíš začínať' načas. Vyučovanie každej kapitoly ti zaberie približne jednu hodinu. Takže ostane čas aj na modlitbu, kde každý môže poďakovať Pánovi za to, čo pre neho počas týždňa urobil, ako mu pomáhal žiť, za to, čo sa naučil za predošlé týždne, ale aj namodlitebné potreby. Vzájomne sa modlite za svoje potreby. Do programu sú vhodne zahrnuté aj chvály a uctievanie. Vždy sa však presvedč, či sú dobre pripravené, aby netrvali priliš dlho a neboli iba rutinou. Vyhraď nejaký čas aj na šálku kávy a spoločné rozhovory.

7. Niekedy môžeš cítiť, že určitá téma zasahuje do oblasti, ktorá je pre skupinu životne dôležitá. Vtedy rozdeľ kapitolu vyučovania do dvoch alebo viacerých týždňov.

8. Zisti, či všetci členovia skupiny majú prístup k Biblii. Je hodné, aby používali súčasný, zrozumiteľný preklad.

9. Snaž sa o zoskupenie členov z rôznych spoločenských vrstiev. Podporuj sociálne premiešanie medzi členmi v skupine, podnecuj ku kontaktom aj mimo stretnutia, aby sa všetci poznali a dôverovali si. Mali by tvoriť jednotu a byt schopni pomôct' si a vzájomne sa povzbudit.

10. Konečným cieľom tejto príručky je priviesť skupinu k tomu, aby jednotlivci sami vedeli viesť iných ku učeníctvu. Očakávaj, že budú rásť v zrelosti a podporuj ich, nakoľko je to len možné.

Uvedom si, že človek zachytí:

10% toho, čo počuje,

20% toho, čo vidí,

50% toho, o čom diskutoval,

90% toho, na čom sa priamo podieľ'al. 

© 2023 Miroslav Farkas. Všetky práva vyhradené.
prepis knihy a štúdii od Boba Gordona 
Základy kresťanského života 
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky